SIK SORULAN SORULAR

Bu bölümde daha önce sorulmuş soruları ve cevaplarını bulabilirsiniz.
Farklı sorunlarınız için müşteri panelinize giriş yaparek destek bildirimi göndermeniz gereklidir.

Bildirim göndermek için buraya tıklayınız.

SIK SORULAN SORULAR

1 Linux ve Windows hosting arasındaki fark nedir?
Linux bir işletim sistemidir. Linux hosting Linux işletim sistemi üzerinde yapılmaktadır. Linux hosting için web sunucusu olarak Apache, veritabanı olarak MySQL kullanılmaktadır. Linux üzerinde temel site uzantısı olan .html ve .htm gibi sayfalar dışında .php uzantılı programlama dili kullanılmaktadır. PHP temel olarak Linux’de çalıştığı gibi aynı zamanda Windows sunucularda da çalışmaktadır. Ancak PHP’nin asıl verimi Linux hosting üzerinde alınmaktadır. LAMP olarak adlandırılan Linux Hosting, Linux - Apache - MySQL - PHP’den oluşmaktadır.

Windows hosting de ise asp ve aspx (asp.net) uzantılı programlama dilleri kullanılmaktadır. Veritabanı olarak MSSQL kullanan Windows’da istenildiği zaman PHP ve MySQL’de çalıştırılabilmektedir.

Sitenizinde SEO (Arama motorları optimizasyonu) hariç durumlarda, sitenizindeki adreslerde dosya.php veya dosya.asp veya dosya.aspx uzantılarına bakarak hangi altyapıyı kullandığını anlayabilirsiniz. Eğer sitenizde SEO altyapısı varsa, sitenizin tüm içeriği .html veya .htm ile bitecektir. Bu noktada sitenizi yapan kişi veya firmayla iletişime geçerek sitenizin Linux tabanlı mı yoksa Windows tabanlı bir site mi olduğunu öğrenmeniz gerekebilir.
2 E-postalarımı nereden açabilirim?
Hosting Panelinize girerek E-Posta Yönetim Araçları bölümünde E-Posta Hesabı Ekle / Sil ikonuna tıklayarak yeni bir e-posta açabilirsiniz. Yine aynı bölümden e-posta yönlendirmesi, otomatik cevaplama, MX kaydı düzenlemesi gibi işlemleri yapabilirsiniz.
3 Siteme dizi, film veya müzik yükleyebilir miyim?
Sitenizin altyapısı video ve ses oynatmaya ve indirmeye müsaittir. Ancak buradaki en büyük problem sitenizinde yayınlamakta olduğunuz dizi, film ve müzik içeriklerinin telif haklarının size ait olup olmadığıdır. Telif hakkı size ait olmayan herhangi bir içeriğin sunucularımızdan yayınlanması kanunen yasaktır. Bu sebeple sunucularımızdan yayınladığınız içeriğin yayın telif haklarının alınmış olması gerekmektedir.
4 Müşteri Paneli ve Hosting Paneli (cPanel) arasındaki fark nedir?
Müşteri Paneli ve Hosting Panelinin (cPanel) tamamen farklı görevleri vardır. Müşteri Panelinden ödeme işlemlerinizi, satın almış olduğunuz hizmetlerin dökümünü, hosting paneli şifresi değişikliği, hosting paneline girişi ve yeni sipariş verebilme işlemlerini yapabilirsiniz. Hosting Panelinden ise, almış olduğunuz hosting hizmetiyle ilgili işlemleri kolayca yapabilirsiniz. Hosting Panelinden ise e-postalarınızı yönetebilir, sitenizi şifreleyebilir, veritabanı yönetebilirsiniz. Sitenizle ilgili çoğu teknik işlemi hosting panelinizden yapabilirsiniz. Hosting Panelimizin markası cPanel’dir. Oldukça yaygın olarak kullanılan cPanel, tamamen Türkçe’dir.
5 Hosting paketim yetersiz geliyor. Bir üst pakete nasıl geçebilirim?
Hosting paketinizi yükseltme işleminizi otomatik olarak gerçekleştirebilirsiniz. Müşteri Panelinizde Hizmetlerim bölümüne girerek, almış olduğunuz hostingin detayına tıklayınız. Detay sayfasının en altında bulunan Paket Yükseltme butonuna tıklayak istediğiniz bir üst pakete yükseltme yapabilirsiniz. Yükseltme yaptığınızda bir üst paketin tüm bedelini değil, mevcut hosting paketinizin kalan zamanı ve bedeli otomatik hesaplanarak yükselteceğiniz paketten düşülecektir. Ödeyeceğiniz miktar normal paket ücretinden düşük olabilecektir..

VİDEO DESTEK

Powered by WHMCompleteSolution